0850 255 1 475
Müşteri Destek Hattı
0541 712 02 04
WHATSAPP & GSM
0216 706 36 46
MARMARA BÖLGESİ
İletişim

Sprey polyurea nasıl uygulanır ?

Sprey polyurea uygulaması mobil uygulama araçları ile uygulanan ek yeri olmayan yeni nesil su yalıtımı ve zemin kaplama uygulamasıdır.

Polyurea uygulaması ülkemizde genellikle su yalıtımı amacıyla tercih edilmektedir. Uygulama mobil yalıtım araçları ile yüksek basınçlı özel makinalar yardımı ile püskürtülerek uygulanmaktadır. Sorunsuz bir polyurea sprey uygulaması için uygulanacak alanın zeminine göre gerekli zemin hazırlıkları yapılmaktadır.

Polyurea kaplama uygulaması kısaca 4 ana aşamadan oluşmaktadır.

  • Zemin hazırlığı
  • Astar Uygulaması
  • Polyurea sprey püskürtme uygulaması
  • Koruyucu Boya uygulaması

Polyurea uygulamasının en önemli kısmı gerekli alt yapının sağlanması yani zeminin uygulamaya uygun olarak hazırlanmasından geçmektedir. Her zemine göre farklı tip zemin hazırlığı yapılmaktadır.Fayans yada metal yüzeylerde zemin hazırlığı yapılırken yüzey silim makineleri yardımıyla silinerek yüzeyde bulunan parlak tabaka arındırılmalıdır. Beton yüzeylerde ise ağır silim makineleri yardımı ile betonda bulunan zayıf parçalar temizlenerek yüzey temiz hale getirilmelidir.

Alt zemini iyi hazırlanmayan her türlü uygulama alanı ileriye dönük ciddi sıkıntılar yaşatabilmektedir. Uygulama öncesinde tüm köşe birleşim yerleri yapısal tamir harçları ile yada epoksi mortar yardımı ile balık sırtı pah yapılarak köşeler parapetler ile birleştirilerek tek parça kaplanmalıdır.

Astar uygulamasında ise mevcut zeminin durumuna göre poliüretan astar yada epoksi astar tercih edilmelidir. Yüzeyde nem var ise mutlaka nem toleranslı astar kullanılmalıdır. Aksi halde uygulamadan en geç 1 hafta sonra ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Örn: Resim 1

hatalı astar uygulaması sonrasında doğan sorun
Resim 1 : hatalı astar uygulaması sonrasında doğan sorun

Üst resimde x firmasının yapmış olduğu 200 metrekarelik bir alanda bu şekilde yaklaşık 20 – 22 adet noktasal alanlar ortaya çıkmıştır. Kullanılan ürün yapılan testlerde nem bariyeri olmayan bir astar olduğu ve hibrit polyurea olduğu yapılan analiz çalışmaları sonrasında firmamız tarafından tespit edilmiştir. İşi yüklenen firma yapmış olduğu bu işin arkasında durmamış olup daha sonra firmamız tarafından yapılan bu hatalı uygulama komple sökülüp saf polyurea ve nem bariyerli astar ile zemin tekrar kaplanarak iş verene teslim edilmiştir.

Üçüncü aşama olan sprey polyurea püskürtme aşaması alt zemini iyi hazırlanmış yüzeye uygun tip astar ile astar uygulaması yapılmış alanlarda uygulanmaktadır. Polyurea püskürtme uygulaması ek yeri olmadan püskürtme yöntemi ile zemine uygulanır. Uygulama 3 – 4 saniye içerisinde kuruyarak kaplama yapılan alanı anında kullanılma açılabilmesine olanarak sağlar. Firmamızın kullandığı saf polyurea uygulaması içme suyu depolarında , gıda fabrikalarında , yüzme havuzlarında dahi sorunsuz olarak kullanılabilir. Ürünümüz içme suyuna temasa uygundur. (Sertifikalı)

Son aşama olan koruyucu boya uygulaması polyurea uygulamasını son kat olarak kullanılacak alanlar için yapılmaktadır. Ana rengi gri olan ürünü son kat olarak istenilen renkte UV dayanımlı boya ile boyanarak iş verene teslim edilebilir.

Uygulamalarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için bizlere iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

 

About the author

Leave a Reply

E-KATALOG

Bizi daha yakından tanıyarak yaptığımız işe ne kadar hakim olduğumuzu daha iyi görebilirsiniz.

ONLİNE KATALOG.PDF

Firmamız SPPD üyesidir.